• 09-08-2016 17:27

Çimsa’nın, ilk altı ay karı 133 milyon TL

Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden Çimsa, 2016 yılının ilk 6 ayındasatış gelirinin 586 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı. Şirketin dönem karı ise 133 milyon TL olarak gerçekleşti.

Çimsa’nın, ilk altı ay karı 133 milyon TL

Farklı ve yenilikçi ürün yelpazesi ile çimento ve yapı malzemeleri sektöründe global bir oyuncu olan Çimsa, 2016 yılı ilk 6 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla şirketin cirosu 586 milyon TL oldu. Sürdürülen faaliyetlerden vergi öncesi kar170 milyon TL olurken, dönem karı ise 133 milyon TL olarak gerçekleşti.

Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay

Çimento sektörünün altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla birlikte gelişim gösterdiğini belirten Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Türkiye, bugün dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise en büyük çimento üreticisi konumunda. Çimentoda iç talep, kişi başına gayrisafi milli hasıla büyümesiyle birlikte artıyor. Buna bağlı olarak çimento tüketimi son 10 yılda, yıllık ortalama %5 artarak 2015’te 826 kiloya erişti. Bu istikrarlı bir yükselişe işaret ediyor.

Ülkemizde genç nüfusun yarattığı yeni konut ihtiyacının yanı sıra artan altyapı yatırımları ve hız kazanan kentsel dönüşüm nedeniyle inşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan çimento talebinin önümüzdeki yıllarda benzer bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Avrupa Birliği Standartları’nda üretim altyapısına sahip çimento sektörünün gerek yurt içindeki gelişmeler gerekse yurt dışında kazanılan yeni pazarlar nedeniyle büyümeye açık bir sektör olduğuna inanıyoruz.

Çimsa

Rakiplerimiz karşısında güçlü bir oyuncu olarak durmamızdaki önemli sebeplerden birisi de; Çimsa olarak 2000 yılından beri Mersin Fabrika bünyesinden bulunan sektördeki ilk ve tek Çimento AR-GE Merkezi’ne sahip olmamızdır. Merkezin temelde üç özelliği var; yeni ürün geliştirme programları hazırlayarak üretim yapmak, pazarlama ve kalite birimleriyle çalışmaları son ürün haline getirmek, satış destek hizmetleri ve pazarın gelişimi için katma değer oluşturmak.

Çimsa olarak, sektördeki performansımızla ilk altı ayda büyümeye öncülük ettik. 2017 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanmasını beklediğimizyatrımımız sonucunda Eskişehir Fabrikası hem gri hem de beyaz klinker üretecek şekilde tekrar yapılandırılmış olacak. Bunun yanı sıra,yenilikçi yaklaşımımız ile ortaya çıkardığımız ve ‘Formülün adı’ olarak tanımladığımız ihtiyaca özelsegmente edilmiş ürünlerimizle şirketimizin tüm dünyada bilinirliğini güçlendirmek ve sektörümüzdeki öncülüğünü pekiştirmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 


Kaynak: AKİT

Etiketler: çimsa
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');