• 23-09-2016 08:34

Yatırımcıya güven verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta bir araya geldiği 30’un üzerindeki ABD’li üst düzey yöneticiye yeni yatırım teşvik düzenlemesini, Türkiye Varlık Fonu’nu ve 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisi üzerinde kalıcı bir etki bırakmadığını anlattı. ABD’li yatırımcılar ise, “Yatırımlarına devam edeceklerini” açıkladı.

Yatırımcıya güven verdi

71. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları için ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı, ziyaretinin 4. ve son gününde de devam etti. New York’ta Musevi kuruluşları ile Müslüman toplumu temsilcilerini kabul eden Erdoğan, ABD’de yerleşik Türk STK’larınca düzenlenen programa katıldı. Cumhurbaşkanı ayrıca 30’u aşkın üst düzeyli ABD’li yatırımcıların hazır bulunduğu önemli bir toplantıya katıldı. Türkiye’deki yatırım ortamı ve fırsatların ele alındığı toplantıda, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisi üzerinde kalıcı etki bırakmamasının Türkiye’nin güçlü mali yapısı sayesinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 20 milyar doları bulan ticaret hacminin yetersiz olduğunu, askeri ve siyasi alanlarda ileri düzeyde olan ilişkilerin ekonomik alanda da etkisini göstermesi gerektiğine dikkat çekti. 

YATIRIMCI FİRMALARLA ÜST DÜZEY TOPLANTI

Enerji, kimya, sağlık, finans, bilişim ve imalat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren şirketler ile önemli fon yönetim şirketlerinin üst düzey temsilcilerinin katıldığı toplantıya 3M, Cargill, Cisco, Citibank, Coca-Cola, DOW Chemical, General Electric, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Johnson & Johnson, MasterCard, MetLife, Nike, Pepsi gibi ABD’li büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve ABD Ticaret Odası gibi kurumların yönetim kurulu başkanları katıldı.

Toplantıda, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisi üzerinde kalıcı etki bırakmamasının Türkiye’nin güçlü mali yapısı sayesinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, iki ülke arasında 20 milyar doları bulan ticaret hacminin yetersiz olduğunu, askeri ve siyasi alanlarda ileri düzeyde olan ilişkilerin ekonomik alanda da etkisini göstermesi gerektiğini vurguladı. AB ve ABD arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasına Türkiye’nin taraf olmasının ABD’li şirketlerin de çıkarına olacağını ifade eden Erdoğan, yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik son düzenlemelere değindi. Erdoğan yeni yatırım teşvik sisteminin Türkiye’de yatırımı daha cazip hale getirdiğinin altını çizerken, Türkiye’nin bulunduğu bölge içerisinde bir ekonomik güç olduğunun ve altyapı yatırımlarıyla Türkiye’nin bölge ülkeleri arasında öne çıktığını ifade etti. Erdoğan, 15 Temmuz sonrası mali disiplinden taviz vermeden, ekonominin süratle toparlandığının altını çizerek yatırımcılara güven verdi.

ABD’Lİ İŞADAMLARINDAN YATIRIMA DEVAM

Toplantıda söz alan şirketlerin temsilcileri, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye’ye yönelik ilgilerinde bir değişiklik yaratmadığını ve Türk ekonomisine duyulan güveni sarsmadığını belirterek, Türkiye’deki yatırımlarına devam edeceklerini açıkladı. Türkiye’de yatırımları olan bazı şirket yöneticileri yatırım süreçlerine ilişkin yaşadığı bazı aksaklıklar için destek isterken, Erdoğan bunların takibi ve çözümüyle ilgili olarak Başbakanlık Yatırım Ajansı’na talimat verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki temasları kapsamında Musevi kuruluşları ile Müslüman toplumu temsilcilerini de kabul etti. Erdoğan, ABD’de yerleşik Türk STK’larınca düzenlenenen programa katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’den ayrılmadan önce son olarak TURKEN Vakfı tarafından düzenlenecek gala yemeğine katıldı.

 


Kaynak: AKİT

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');