• 20-09-2016 11:02

3. Havalimanı'nın ismi Abdülhamid Han olsun!

Dünyanın 3., Avrupa’nın en büyük havalimanı olması planlanan ve İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı’nın isminin Abdülhamid Han olması yönünde tarihçiler çağrıda bulundu.

3. Havalimanı'nın ismi Abdülhamid Han olsun!

 İstanbul’da inşa edilen 3. köprüye Yavuz Sultan Selim Han’ın isminin verilmesi sonrası, yapımı devam eden ve dünyanın 3., Avrupa’nın en büyük havalimanı olması planlanan 3. Havalimanı’na Abdülhamid Han’ın isminin verilmesi yönünde tarihçilerden çağrı geldi. Yapılmakta olan havalimanına Ulu Hakan’ın isminin verilmesinin “tarih şuuru” açısından oldukça önemli bir adım olduğunu belirten tarihçiler, böylece Abdülhamid’e karşı geç de olsa bir iade-i itibar verilmiş olacağını söylediler. Abdülhamid Han’ın misyonunun kıtalar büyüklüğünde olduğuna vurgu yapan tarihçiler, verilecek ismin Abdülhamid’in ruhundan manevi bir özür olacağını kaydettiler.

Tarihçi mütefekkir ve aynı zamanda Seriyye Vakfı Başkanı Servet Turgut, isim koymanın gelişigüzel bir hareket olmayacağını belirterek, “Yeni Türkiye’de,‘Güçlü Osmanlı’yı’ gerçekleştirmek istiyorsanız, bir Batılı’nın, ‘Bastonunu Karadeniz’e sokar, Akdeniz’i karıştırır’ diyerek siyasi dehasıyla beraber, dengeleri lehimize ters döndürüş kabiliyetine de dikkat çektiği Abdülhamid Han, bu işin müsemmalık tahtına tartışmasız oturtulacak tarihi kişidir” dedi. Abdülhamid Han’ın tarihi misyonunun büyüklüğüne dikkat çeken mütefekkir Turgut, “Devrinin siyasi şartlarını aynen yaşamakta olduğumuz Ulu Hakan Abdülhamid Han, değil 3. havalimanına, yaşadığımız kıtaya adı verilse yerindelik belirtecek bir büyüğümüzdür” dedi. Kendisine yapılan haksızlıkları millet olarak boynumuzda taşıdığımızın altını çizen Turgut, “Bugün için başımıza ne geldiyse, dün için onu anlamamaktan gelmiştir. Millet olarak ona yapılan haksızlığın faturasını bile hâlâ ödeyebilmiş değilken, yarınımızı, onun mana ve ruhuyla beraber ismiyle de donatmak azmimiz, işin neresinden s.o.s. verdiğini çaktığımız noktasında da dosta düşmana hakikatli bir mesaj olacaktır” şeklinde konuştu.

YÜKSEL: GECİKMİŞ BİR MANEVİ TAZMİNAT OLUR

Araştırmacı tarihçi Müfid Yüksel ise, “3. Havalimanı’na Abdülhamid Han’ın isminin verilerek gecikmiş bir hakkın iadesi sağlanacak. Manevi bir tazminat olmuş olacak. Zira çok haksızlığa uğramış bir insan” dedi. Ulu Hakan’ın yıllarca ismine bile tahammül edilemediğini belirten Yüksel, “2. Meşrutiyet’ten yani Abdülhamid tahttan indirildikten sonra, Abdülhamid’e ait tuğraları bile kazımışlardır. Bazı yerlerde ismini bile kazımışlar. Cumhuriyet döneminde de aynı şey devam etmiş. Özellikle Abdülhamid’e karşı bir kin ve ambargo var. Sultan Abdülaziz ile ilgili de aynı şey var. Okul kitaplarında, tarih kitaplarında intihar ettiği yazar oysa öldürülmüştür. Öldürüldüğü de kesindir. O zihniyet, yani Hüseyin Avni Paşa’dan beri gelen ittihatçı zihniyet Sultan Abdülhamid’i mahkûm etti. Bu Cumhuriyet döneminde de devam etti” şeklinde konuştu.


Kaynak: AKİT

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.