• 24-10-2016 16:32

Cami'leri kentlerden yöneteceklermiş!

Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan’a atadığı ÇKP. bölgesel ÇKP. genel sekreteri ve ülkenin diktatörü Çing Çingguen Doğu Türkistan’da bir biri ardından aldığı yeni kararlarla Çin devlet terörü temelli faşist uygulamalarını devam ediyor.

Cami'leri kentlerden yöneteceklermiş!

Özgür Asya radyosu internet sitesinde yer alan haberlerde bu uygulama içinPilot bölge olarak nüfusun çoğunluğunu Müslüman Uygurların oluşturduğu,dini ve milli duyguların çok güçlü olduğu Hoten vilayetinden başlattığı bildirildi.

Bu yeni uygulama için 352  kişiden oluşan yeni bir ÇKP.’lı Memur kadrosu oluşuturulduğu ,bu ÇKP.’lı Memurların esas görevlerinin kendilerine bağlı bölgelerdeki dini faaliyetler, Cami görevlileri, Din adamları ve Hafizlar gözetmek,kontrol ve yönetmek olduğu belirtildi.

Ayrıca bu yeni tayin Memurlar Müslüman Uygurların dini  ve Milli duyguları ile bu duygularının derecesini ve muhtemel eylemlerini  öğrenmek, Cami ve Mescitleri gözetlemek ve kimlerin  Cami ve Mescitlere sürekli geldiğini kayıt altına almak olduğu de bildirildi.

Hoten Tv.nin haberine göre ÇKP. yönetiminin Mescitleri Kent’ten Yönetmek uygulamasını Hoten merkezden başladığı ve toplam 352 kişilik Memur kadrosunun bu göreve atanmaları ve işe başlamaları münasebitiyle 17 Ekim 2016’de bir tören düzenlendiği ve Memurların görev yapacakları yerleşim birimlerine yolcu edildiği belirtildi. 

Radyo muhabirlerinin Hoten’in bağlı bir bölge sakininden telefonla aldığı bilgiler şöyle; “Bugün bizim kentimize 6 kişilik bir “Kentten Mescit Yönetmek ”gurubu geldi ve hemen o gün tanışma ve Hizmete Başlama toplantısı düzenledi. Bunlar  yeni görevlerinin kentimizde mevcut Cami ve Mescidleri kontrol ve dini hayatı gözeterek kayıt altına alarak üst makamlara rapor etmek ve dini faaliyeteleri yönetmek olduğunu sölediler.

Ayrıca,bu Memurlar İmam,Müezzinler ile kentte tanınan ve bilinen din adamlarını kontrol edeceklermiş. Bu Memurların ifadelerinden bunların ev ev dolaşarak aile bireylerinin dini duygu ve inanç derecelerini de kontrol etmek  ve  Bölgemizde yaşayan Hükümet yanlısı Din adamlarını tasvip etmeyen ve onlara inanmayan bazı kişiler var. Bu Memurların esas hedefi bunların “ Senin Kafanda bu konuda nasıl bir düşünce var ? Kimleri seviyor veya kimleri sevmiyorsun ?”şeklindeki bilinçaltı düşüncelerini ve fikirlerini ortaya çıkararak öğrenmek olduğunu sezinledim. Ayrıca,bu Memurlar dini duyguları koyu ve ve güçlü olarak bilinen kişi  ve aileleri daha sıkı gözetmek ve bunların günlük söz, iş ve hareketlerini çok daha sıkı şekilde  gözetim altında tutarak kontrol  edecekler.” Dedi.

Uzmanlar  Uygur bölgesine Pekin’in yeni atadığı ÇKP.genel Sekreteri Çing Çingguen’ın daha önce görev yaptığı Tibet bölgesinde  Çini işgal Ordusunu kullanarak büyük bir devlet terörü estirdiği bilindiğini söylüyorlar. Ayrıca,Tibet’te  İşgal karşıtı en çok  şiddet olayları bu Han şövenisti Çinli  Sekreterini görev yaptığı sürede meydana geldiğini,en çok kendisini yakarak protesto eylemleri ile  ölümle sonuçlanan şiddet olaylarının onun zamanında meydana geldiğini ifade edyorlar.

ÇKP.Merkez yönetiminin bu kişi’yi bilinçli olarak Doğu Türkistan’a  atamasının bölge’de yeni şiddet dalgasının meydana gelemesinden endişeli olduklarını  bildiriyorlar.

Kaynak:uyghurnet.org


Editör: MAHİR AYTEKİN

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');