• 24-09-2016 11:23

CHP, FETÖ’nün kurtarıcılığına soyundu

CHP'nin OHAL döneminde Meclis'ten onaylanmadan çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitmesini Akit’e değerlendiren hukukçular, “CHP, beyhude bir çaba içerisinde. Anayasa’nın 148’inci maddesine göre OHAL süresi içinde çıkarılan kararnameler AYM’ye götürülemez. CHP’nin bu tavrına ‘FETÖ kurtarıcılığı’ denir” dediler.

CHP, FETÖ’nün kurtarıcılığına soyundu

CHP'nin OHAL döneminde Meclis'ten onaylanmadan çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitmesini Akit’e değerlendiren hukukçular, “CHP, beyhude bir çaba içerisinde. Anayasa’nın 148’inci maddesine göre OHAL süresi içinde çıkarılan kararnameler AYM’ye götürülemez. CHP’nin bu tavrına ‘FETÖ kurtarıcılığı’ denir”dediler.  

“CHP’NİN AYM’YE GİTMESİ BEYHUDE BİR ÇABADIR”

CHP’nin Anayasa’ya aykırı hareket ederek tribünlere oynadığını belirten Avukat Hüsnü Tuna, “CHP’yi, Yenikapı’daki birlikteliği ortadan kaldırmaya dönük bir çaba içerisine soktular ve bu yolda da ilerliyor. CHP’nin kanun hükmünde kararnameler için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını Türkiye’deki oluşan birlik ve beraberlik ruhunu bozmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. AYM’den bir sonuç alamayacağını bile bile bir siyasi partinin başvurusu anlaşılır gibi değil. CHP, bu başvurusuyla bir yerlere mesaj veriyor. CHP’nin AYM’ye KHK’ları götürmesi beyhude bir çabadır” dedi.

“OHAL’İN İÇERİSİNDEKİ KHK’LAR AYM’YE GÖTÜRÜLEMEZ”

Kanun hükmündeki kararnamelerin Anayasa Mahkemesi’ne CHP tarafından götürülmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyleyen Avukat Müşir Deliduman,“Anayasa’nın 148’nci maddesinde yer ve zaman bakımından bir OHAL düzenlemesi vardır. Olağanüstü halin başladığı ve bittiği sürece içerisinde çıkarılan hiç bir KHK, AYM’ye Anayasa’ya aykırılığı ileri sürülerek kanun hükmündeki kararnameler iptali için götürülemez. CHP’nin bu tavrına ‘FETÖ kurtarıcılığı’ denir. CHP’nin benzer çabasını 17-25 Aralık sürecinde de gördük” değerlendirmesinde bulundu. 

“FETÖ’NÜN YOLUNU AÇMAK İÇİN AYM’YE GİDİLİYOR”

OHAL Kararnamelerine Anayasa Mahkemesi yolunun kapalı olduğunu ve buna rağmen CHP’nin AYM’ye gitmesini değerlendiren Avukat Zafer Çoktan ise, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilmesi için iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekiyor ve bu amaçla CHP, AYM’ye gitmiş olabilir. CHP’nin amacı burada FETÖ’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için yol açmak mıdır?” şeklinde konuştu. 

CHP’NİN GÖRMEZDEN GELDİĞİ İŞTE O ANAYASA MADDESİ

CHP’nin görmezlikten geldiği Anayasanın 148’inci maddesinde; “Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz” deniliyor.

 


Kaynak: AKİT

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');