• 09-10-2016 11:30

FETÖ'nün yurtdışında da üniversiteleri var

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, dün İstanbul'da eğitim editörleriyle buluştu. Prof. Yekta Saraç, FETÖ Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Kanada ve ABD ile Uzakdoğu'da yaklaşık 15 üniversitesinin belirlendiğini söyledi.

FETÖ'nün yurtdışında da üniversiteleri var

FETÖ ahtapot gibi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, dün İstanbul'da eğitim editörleriyle buluştu. Prof. Yekta Saraç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Kanada ve ABD ile Uzakdoğu'da yaklaşık 15 üniversitesinin belirlendiğini söyledi.

Pedagojik formasyonla öğretmenlik yolunu ve kontenjanları MEB'in talebi üzerine arttırdık. Daha sonra kontenjan getirerek sınırlamak istedik. Ama çok tepki oldu. Formasyon bir sertifika programıdır. YÖK sertifika programlarına karışmamalı. Eğer MEB belli alanların yanındaki 'öğretmenlik yapabilirler' ifadesini kaldırırsa o zaman her isteyen öğretmen olamaz. Bütün bunları hayat boyu öğrenme çerçevesinde değerlendiriyoruz. Öğretmen niteliğini yükseltme konusunda MEB'le eşgüdümle çalışacağız. Öğretmenlik için tezli yüksek lisans da bu yollardan biri. Ben kişisel olarak eğitim fakültesine girişte sınavın yanı sıra adayın diksiyon, sunum, iletişim yeteneği, psikolojik değerlendirmenin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Ama bunların bilimsel, denetlenebilir ve ölçülebilir olması gerekiyor.

YENİ YÖK PLANLANIYOR

Yeni YÖK üç ayaktan oluşacak. YÖK'ün yetkilerini devredeceği bir yapılanma üzerinde çalışıyoruz. YÖK'ten bağımsız olan Kalite Kurulu'na zaten hükümet programında yer verildi. Bir an önce yasalaşması için çalışıyoruz. En tepede Yükseköğretim Planlama ve Yönlendirme Kurulu olmalı. Önerimize göre Başbakan başkanlığında başta MEB, Sağlık, Bilim Sanayi, Maliye ve Teknoloji ile Kalkınma bakanlıklarından oluşacak. Kurul, ulusal strateji ve hedefleri dikkate alarak istihdam odaklı alanlar belirleyerek, yükseköğretimde Türkiye'nin hedeflerini tayin edecek. YÖK ise bu üst planlamaya göre icraat ve eğitim öğretim faaliyetinde bulunacak. Kalite Kurulu da eğitim öğretim faaliyetlerini değerlendirecek ve üst kurula raporlandıracak. Burada Batı'daki örneklerde olduğu gibi akademisyenlerden iş dünyasına, hatta öğrenci temsilcisine kadar üyeler bulunacak. Doktora sonrası devlet üniversitelerimiz de üç yıla kadar araştırmacı çalıştırabilecek. Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi her 6 yıldan sonra bir yıl araştırma izni alabilecekler. Üniversitedeki bilginin teknolojiye dönüşümüne yönelik ticari oluşumlar kolaylaştırılacak.


Kaynak: YENİAKİT
Editör: MAHİR AYTEKİN

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');