• 20-08-2016 11:46

İşte ABD kalleşliği

FETÖ-ABD ilişkisini açıkça ortaya koyan en somut delile Akit ulaştı. ABD’nin, darbeden 1 gün önce 14 Temmuz’da, Özel Harekâtın zırh delici bombalarının teslimine parası ödendiği halde engel olduğu ortaya çıktı.

İşte ABD kalleşliği

15 Temmuz kirli kalkışmasını gerçekleştiren FETÖ ile ABD’nin ilişkisini açıkça ortaya koyan en somut delile Akit ulaştı. Emniyet Teşkilatı için ABD-İsrail merkezli bir firmadan 1 milyon 650 bin dolar karşılığında siparişi verilen ve her türlü zırhlı araç üzerinde etkili olabilen kritik askeri mühimmata ilişkin teslimatın, ABD yönetiminin talebiyle 14 Temmuz’da durdurulduğu ortaya çıktı. Darbeden bir gün önce envantere girmesi gereken 30 bin adet bomba atar mühimmatının teslim edilmemesinin, Amerika’nın kalkışmadan haber olduğunu, cuntacılar karşısında tek silahlı unsur olan polisin ağır silahtan yoksun kalmasını hedeflediği ortaya koydu.  

KRİTİK MÜHİMMAT

Darbe gecesi cuntacılara karşı özellikle İstanbul ve Ankara’da nokta operasyonlar gerçekleştirerek kalkışmanın bertaraf edilmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağının Atatürk Havalimanına sağ salim indirilmesinde Polis Özel Harekât’a büyük görev düşmüştü. Darbecilere karşı operasyon başlatma planı yapan Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan saldırıda 4’ü Daire Başkan Yardımcısı 47 Özel Harekat Polisi şehit edilmişti. Cuntacılar tank ve ağır silahları karşısında Özel Harekatın silahlarının yetersiz kalması dikkat çekmişti. O yetersizliğin perde arkasında FETÖ-ABD ortalığı belirlendi. 2016 yılının başında Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Harekat Daire Başkanlığının kullanması için bomba atar silahlı satın almış, bu silahlarda kullanılacak 40 milimetrelik şerit tipi bombalar içinde ihale açmıştı. 

1 GÜN ÖNCE ASKIYA ALMIŞLAR

İhaleyi kazanan Başkent Güvenlik Sistemleri Limitet Şirketinin, 30 bin adet 40 mm’lik mühimmat için ABD-İsrail merkezli Caina-Longbranch Defence Systems isimli firmayla görüştüğü, 1 milyon 650 bin dolar karşılığında en geç 2016 Temmuz ortasında teslim edilmesi koşuluyla anlaşıldığı ifade edildi. Firmanın, 11 Nisan 2016’da imzalanan, zırhlı araçları dahi parçalayabilen 40 MM’lik şeritli bomba siparişini darbeden 1 gün önce, 14 Temmuzda askıya aldığı belirlendi. Başkent Güvenlik Sistemleri Limitet Şirketinin 11 Temmuz’da, Caina-Longbranch Defence System’sin ABD’deki merkezini aradığı, firma yöneticilerinin telefonlara çıkmadığı vurgulandı. Bunun üzerine ABD’li firmanın İsrail’deki merkezine e-posta gönderildiği, onların da 15 Temmuz’da bir yazı göndererek satışın askıya alındığını söylediği ifade edildi. 

E-POSTAYLA ORTAYA ÇIKTI

Firma yetkilisi Michael Berry’in hain darbeden saatler önce, 15 Temmuz 2016 saat 12.01’de gönderdiği yazıda “ABD’den hâlâ ihracat izni alamadık. Lisanstan haber yok, Türkiye’ye lisansı askıya alıyorlar, ihracat iznini neden bloke edildiği bilinmiyor” deniliyor. Firmanın ABD’deki yetkilileri ise 16 Temmuz’da Başkent Güvenlik Sistemleri Limitet Şirketini arayarak ABD yönetiminin 14 Temmuz’da satışı askıya aldığını söylediği ifade ediliyor. Bu durum ABD yönetiminin darbeden haber olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Kaynakların ifadesine göre, 11-14 Temmuz tarihleri arasında teslim edilmesi gereken 40 MM’lik şerit tipi bomba atar mühimmatının zırhlı araçlara karşı büyük bir tesir gücüne sahip olduğu, Özel Harekatın elinde bu mühimmatın bulunması durumunda askeri araçların rahatça durdurulabileceği vurgulanıyor. 


Kaynak: AKİT

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');