• 06-09-2016 11:16

İşte sınırı temizleyen ÖSO grupları

TSK'nın desteği ile Türkiye sınırını DAEŞ'ten temizleyen ÖSO'nun kimlerden oluştuğu ortaya çıktı.

İşte sınırı temizleyen ÖSO grupları

Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon güçlerinin desteğiyle Özgür SuriyeOrdusu, ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunun 12’nci gününde sınır hattını DAEŞ’li teröristlerden temizledi.

Herkesin merak ettiği soru ise ÖSObirleşenlerinin neler olduğu...

ÇATI ÖRGÜT

Öncelikle, ÖSO Suriye savaşının başladığı 2011’de kurulmuş olan büyük bir çatı örgüt. İçinde onlarca grup var. Bunların en büyükleri: Şam Kolordusu, Şam Cephesi, Nureddin Zengi Hareketi, Kuzey Bölgesi Tümeni, Orta Bölge Tümeni, Zafer Ordusu, İzzet Ordusu, Sultan Murad Tümeni, Birinci Alay, Mücahitler Ordusu, Cebel Dağı Şahinleri Tugayı, 13. Tümen, Birinci Sahil Tümeni, İkinci Sahil Tümeni ve Kurtuluş Ordusu. Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte “Fırat Kalkanı”na katılan gruplar ise: Şam Kolordusu, Şam Cephesi, Nureddin Zengi Hareketi, Mücahitler Ordusu, Cebel Dağı Şahinleri Tugayı, Sultan Murad Tümeni ve Hamza Tugayları. Suriye’de toplam 60-70 bin civarında ÖSO savaşçısı var. Şu anki operasyona katılanlar da 1500-2000 arasında. ÖSO’yu destekleyen ülkeler ise Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve Katar. Ana karargahları Katar’da. Şu anda grubun tek bir lideri de yok. 5- 6 lider bir arada yönetiyor. 

Gelelim Ahrar el Şam ve Ceyş’ül İslam (İslam Ordusu) gruplarına. Malum bu grupları ABD’nin terör örgütü olarak görüp görmediği tartışma konusu olmuştu. Zira ideolojik olarak ÖSO’ya göre çok daha radikaller. Ancak Temmuz ortasında ABD Dışişleri Bakanlığı bu grupları IŞİD ve Nusra’dan (yeni adı “Fetih el Şam”) ayrı tutttuğunu ve terör örgütü olmadıklarını söyleyip tartışmaya son noktayı koymuştu. Bu iki grubu Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteklediği ise sık sık yazılıp çiziliyor. Ahrar el Şam, Halep civarında Esad rejimine karşı savaşın başını çekiyor. Ki burada ÖSO dahil 28 grup savaşıyor. Ceyş’ül İslam ise asıl Şam’da etkili. Zaten ana karargahı da burada. Türkiye ve ABD’nin terör örgütü olarak gördüğü Nusra ise, en çok İdlib’in güneyinde Esad rejimine karşı etkin. ÖSO’nun en güçlü olduğu alanlar da ülkenin güneyi, daha kuzeyde Lazkiye, Hama gibi şehirler ve Halep’in kuzeyi.

AHRAR EL ŞAM VE CEYŞ ÜL İSLAM’LA İTTİFAK

ÖSO’nun Ahrar el Şam ve Ceyş ül İslam’la sahada ittifak yaptığı biliniyor. ÖSO’nun kuzeydeki birliklerinin başındaki komutanla (Q.S.) konuştuğumda bunu doğruluyor. “Savaşta geçici bazı askeri ittifaklar ortaya çıkabiliyor” diyor. Ve bu iki örgütü, “Suriye’de son derece önemli, Suriye sahasında iki kuvvetli faktör. Ulusal bir politik vizyon sahibi olan, pek çok noktada ÖSO ile birleşen ve Riyad Konferansı Bildirisi’ni imzalamış olan 2 grup” diye niteliyor. Ceyş ül İslam’ın temsilcisinin, Cenevre görüşmelerinde Suriyeli muhalifleri temsil eden Yüksek Müzakere Heyeti’nin önemli bir üyesi olduğunu da hatırlatıyor. “ÖSO bazı noktalarda bu iki gruptan farklı. Ancak aralarındaki ittifak noktaları, ihtilaf noktalarından çok daha fazla” diyor. Peki Fırat Kalkanı’na bu iki grup destek veriyor mu? Q.S. buna yanıt vermiyor. Yine ayrı ayrı görüştüğüm ÖSO’nun siyasi temsilcisi ve hukuki danışmanı da aynı şekilde yanıtsız bırakıyor. Ancak Washington’da ÖSO’nun lobi faaliyetini yürüten, eski bir Suriyeli diplomat olan Bassam Barabandi, cevaplıyor. “Fırat Kalkanı’na bu iki gruptan katılanlar varsa da, sembolik sayıdadır” diyor. 

ÖSO'NUN HEDEFİ NE?

Fırat Kalkanı” 12 günde Azez-Cerablus arasında güvenli bir hat oluşturmayı başardı. Peki ÖSO’nun bundan sonraki hedefi ne? Q.S., “bu operasyonun en önemli hedefi, IŞİD kontrolündeki el-Bab şehri ile PYD kontrolündeki Menbiç şehrinin ve aralarındaki bölgenin kurtarılması” diyor. Dolayısıyla şu anki hattın içeriye doğru çok daha derinleştirileceğinin sinyalini veriyor. “Fırat Kalkanı” boyunca ABD’den hiçbir yardım almadıklarını da söylüyor. Destek veren tek ülkenin Türkiye olduğunun altını çiziyor. ÖSO komutanı, bu operasyondan sonra asıl büyük savaşı, yani Rakka savaşını da vermek istediklerini vurguluyor. Şu anki operasyonun Halep savaşıyla ise hiçbir bağlantısı yok.

Bilgileri Hürriyet'ten Verda Özer köşesinde paylaştı.


Kaynak: HABER 7

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');