• 03-11-2016 15:15

METRİS KIŞLASI'NDA TEMATİK PARKLAR YAPILIYOR

1912 yılından bu yana Türk askerine hizmet veren Metris Kışlası tematik parklarla donatılacak. İlk etapta kışlanın 189 bin metrekaresi doğal şehir parkı yapılıyor. Parka 15 Temmuz Şehitler Parkı ismi verilecek. Kışla içinde daha farklı tematik parklar da yapılacak. 1.658.466 metrekare büyüklüğündeki kışlada toplam yaklaşık 400 bin metrekare park yapılacak.

METRİS KIŞLASI'NDA TEMATİK PARKLAR YAPILIYOR

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki başarısız darbe teşebbüsünün ardından alınan karar gereği, şehir dışına taşınan birliklerin boşalttığı alanlar halkın hizmetine sunulmaya başlıyor. İlk şehir parkı Esenler'de yapılıyor. Esenler-Atışalanı'nda bulunan ve burada yapılan atış talimlerinden dolayı bölgeye Atışalanı ismi verilmesini sağlayan Metris Kışlası 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ile Esenler Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği, ilk etapta kışlanın 189 dönümlük kısmı (yaklaşık 26 futbol sahası büyüklüğünde) Esenler Belediyesi'ne devredildi. Alanda şehir parkı çalışmaları kurban kesilerek dualarla başladı ve tüm hızıyla devam ediyor. Kışla içinde binicilik, cirit atma gibi etkinliklerin de yapılabileceği daha farklı tematik parklar da yapılacak.     

SİMÜLASYON MERKEZİ OLACAK

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Esenler'in 10 şehit verdiğini ve 40'ın üzerinde de gazisinin bulunduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Şehitlerimizin aziz hatıralarını Esenler'de ebediyyen yaşatmak istiyoruz. İlçemizde bir çok okul, meydan ve otobüs duraklarına şehitlerimizin isimlerini verdik. Askeriyemizin boşalttığı ilk alanlardan birisi olan bu arazide güzel bir şehir parkı yapıyoruz ve 15 Temmuz Şehitler Parkı ismini vereceğiz" dedi. Parkta şehitlerin anıtları ve kitabelerinin de bulunacağına işaret eden Göksu, "Bu parkta ayrıca 15 Temmuz Simülasyon Merkezi de yer alacak. Bu parkı ziyaret edenler 15 Temmuz'da Türkiye'de ne yaşandıysa bu merkezde izleyebilecek ve bu tarih hiç bir zaman unutulmayacak" şeklinde konuştu.

YAKINDA HİZMETE GİRECEK

189 dönümlük arazinin büyük bir kısmının doğal yeşilliklerle kaplı olduğunu hatırlatan Göksu, çok kısa bir zamanda burasını Esenler halkının hizmetine sunacaklarını belirtti. Esenler 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda yürüyüş ve bisiklet yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları ile açık hava kitap okuma mekanları yer alacak. Park, Esenler halkının vazgeçemeyecekleri mekanlardan birisi haline gelecek. Toplam, 1 milyon 658 bin metrekare büyüklüğündeki Metris Kışlası'nda her biri farklı büyüklüklerde başka tematik parklar da yapılacak.

BN0O8563.JPG görüntüleniyor

BN0O9603.JPG görüntüleniyor

IMG_3399.JPG görüntüleniyor

 

METRİS'İN DÜNÜ  

Askeri çarpışma sırasında korunmak için yapılan toprak siper anlamına gelen metris Osmanlı'nın son döneminde 1912 yılında Esenler'de bir kışlaya isim olunca ayrı bir anlam kazandı. Kışla olarak Metris, 1912 ile 1953 yılları arasında eğitim, atış ve tatbikat alanı olarak kullanıldı. Kuruluş yıllarında bir dönem Topçu Mektebi de bölgede faaliyet gösterdi. Kışla, 1953 yılından itibaren Ulaştırma sınıfı birlikleri tarafından kullanılmaya başlandı. Bu tarihte, 1. Ordu Komutanlığı'nın ulaştırma faaliyetlerini icra etmek üzere 475. Ulaştırma Hafif Oto Tabur Komutanlığı teşkil edildi.

1981 yılında kışla içerisinde yer alan Metris Ceza ve Tutukevi, Adalet Bakanlığı'na devredildi. 1980 İhtilâli sonrası siyasi tutukluların bu cezaevine konulmasıyla birlikte Metris'in ünü daha da arttı ve türkülere, şarkılara konu oldu.

DJI_0006.JPG görüntüleniyor

IMG_3387.JPG görüntüleniyor

 


Kaynak: Haber Mektebi Özel
Editör: MAHİR AYTEKİN

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');