• 24-10-2016 16:29

Müslümanların pasaportlarını zorla topluyorlar

Çin, işgalı altındaki Doğu Türkistan’da 2015 yılından itibaren Uygur Türklerine verdiği pasaportları zorla toplamaya başladığı ve yurt dışı seyahatlarını de bu suretle yasakladığı açıklandı.

Müslümanların pasaportlarını zorla topluyorlar

ÇKP.nin resmi yayın organları ile Çin sosyal medyasında yayınlanan işgal yönetiminin Pasaportların toplanması ile ilgili genelgelerde  2015 yılından beri bölge’de yaşayan Uygurlara verilmeye başlanan pasaport verme işlemlerinin 10 Ekim tarihi itibariyle durdurulduğu, daha önce verilen pasaportların ise derhal yaşadıkları yerlerdeki ÇKP. Ve Emniyet birimlerine derhal teslim etmelerini aksi takdirde ağır cezalara çarptırılacakları tehdidinde bulunuldu.


Doğu Türkistan genelinde çok sıkı şekilde uygulanan halkın elindeki  pasaportlara el koyma uygulaması her bölgedeki ÇKP. Teşkilatı ve yerel Emniyet Birimleri tarafından bir biri ardından çıkarılan acil ve ivedi kodlu duyuru ve  ve tehdit içeren genelgelerle  uygulanmaya başlandığı açıklandı.

Urumçi’ye bağlı Manas Emniyet Müdürülüğü Vatandaşların ellerindekiPasaportların 11 Ekim 2016’den itibaren teslim etmelerini aksi halde sonucuna katlanacakları tehdidinde bulunduğu bildirildi.

Nüfusunun çoğunluğunu etnik Çinli göçmenlerin oluşturduğu Endüstri kenti Şihenze Emniyet müdürlüğü de ellerindeki Pasaportlarını er geç 17 Şubat 2017 tarihine kadar oturdukları bölgelerdeki Emniyet Birimlerine teslim etmelerini aksi takdirde haklarında yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu.


Çin sınırındaki Gaziyane Kumul vilayetinin Kumul ve etnik Çinli göçmenlerin çoğunlukta olduğu Midong kenti’nde de aynı şekilde resmi genelgeler yayınlandığı ve 18 Ekim tarihine kadar vatandaşların ellerindeki pasaportlarını en yakın Emniyet Birimlerine teslim etmeleri tehditkar bir şekilde ihtar edildi.


Kaynak: YENİAKİT
Editör: MAHİR AYTEKİN

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');