• 30-11-2016 12:26

Saat 9’u 5 geçe şaklabanlığı

CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal’e yönelik Akit TV’de yayınlanan eleştirel haberden dolayı açılan dava duruşmasının saat 9’u 5 geçe verilmesine ilişkin hukuk şaklabanlığının bir örneği daha ortaya çıktı. Mustafa Kemal’i eleştirdiği için yargılanan İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş’ın, Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına saat 9’u 5 geçe çağırıldığı belirlendi.

Saat 9’u 5 geçe şaklabanlığı

Yargıda yerleşmiş ideolojik zihniyetin kalıntılarının hukuk şaklabanlığı olarak nitelenen zaman ve tarih oyunlarında tecrübeli olduğu ortaya çıktı. Akit TV’nin, CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal’e ilişkin eleştirel haberi ile ilgili açılan davada Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin duruşma saati olarak 09.05’i vermesi hukukçular tarafından “yargının tarafsızlığını yitirmesi” olarak yorumlanmıştı. Benzer bir rezaletin İnsan Hakları Savunucuları Derneği’ne karşı de uygulandığı öğrenildi. Mustafa Kemal’e eleştiri gerekçesiyle Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasının saat “9’u 5 geçe” görülmesine karar verildiği bildirildi.

YARGI TARAFSIZLIĞININ BALTALANDIĞI SAAT 09.05

Müslümanlara yönelik uygulan baskıların karşısında cesurca durmasıyla bilinen İnsan Hakları Savunucuları Derneği’ni (İHSD) susturmak için de “Mustafa Kemal’e hakaret” iddiaları kullanılıyor. Akit’in ulaştığı bilgilere göre; İHSD Başkanı Ali Akbaş’ın 5816 sayılı Mustafa Kemal’i Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan yargılandığı davaların birisinde, yargının tarafsızlığını yitirdiğini açıkça gösteren bir ayrıntı yer aldı. Anayasal güvence altındaki fikir ve ifade hürriyetini kullandığı için yargılanan Akbaş, Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 2012/603 dosya numaralı davanın ilk duruşmasına saat “09.05”te davet edildi. “

Akit TV'ye 09:05 dâvâsı

İHSAS-I REY TAM OLARAK BUDUR

Yargı tarafsızlığının baltalandığı duruma ilişkin açıklama yapan İHSD Başkanı Ali Akbaş, “Akit’e uygulanan 09.05 işkencesine bizleri de tabi tuttu bu zihniyet. Ve bu zihniyeti artık çok daha iyi tanıyoruz. 2012 yılında yargılandığımız davada mahkemenin yolladığı duruşma davetiyesindeki saatin sembolik olarak Mustafa Kemal’in öldüğü iddia edilen saat olarak belirlenmesini gördüğümüzde gözlerimize inanamamıştık. ‘Yargının tarafsızlık ilkesi ancak böyle ayaklar altına alınabilir, ancak böyle hiçe sayılabilir’ demiştik. Aynı zihniyet benzer durumu Akit TV’ye açtıkları davada da gösterdi.” dedi. Tarafsız hukuk kaidesine gölge düştüğüne vurgu yapan Akbaş, “Yargının tarafsızlığına, bağımsızlığına, ifade özgürlüğüne, basın hürriyetine hakiki manada inanan, bu değerleri savunan herkesin böylesi bir hukuksuzluğa mutlaka tepki göstermesi gerekiyor. Çünkü Mustafa Kemal’i eleştirdiği için yargılanan kişilerin, bu şahsın vefat saati olan bir zaman diliminde duruşmaya çağırılması, hakimin vereceği karara ilişkin en baştan mesaj verilmesi demektir. Hukuk literatüründeki ihsas-ı rey tam olarak bu durumun örneğidir.” şeklinde konuştu.


FARUK ARSLAN


Kaynak: YENİAKİT
Editör: EMİNE BARMANBAY

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');