• 17.01.2016
Beytullah KOÇ

Beytullah KOÇ

CHP'deki Eksen Kayması

Yakın tarihimiz çok partili döneme geçişten itibaren birçok siyasi oluşuma şahit oldu. Bunların hemen hemen hepsi  ideolojik bir çerçeve içerisinde faaliyet sürdürdü. Yıllar boyu savundukları değerler üzerine siyaset yaptılar. Içerden kendi tabanlarını yönelik Şahin mesajlar Verseler de seçim zamanı farklı kesimleri kucaklamak adına zaman zaman farklı ideolojik çevrelerede göz kırptılar. 

İşin doğrusu Türkiye'de bu metodun pek bir alıcısı yok fakat Adet yerini bulsun icabı Her seçim dönemi bu türden farklı çıkıklar görebiliyoruz ancak bunların hiçbirini bir Eksen kayması olarak Algılamadık. Çünkü siyasetin dogası olarak gördük. 

Fakat bugün itibariyle gelinen nokta muhalefet açısından ciddi bir Eksen kaymasına dönüştü. Kabul etmek gerekir ki; Deniz Baykal döneminde CHP ilkelerinden taviz vermeyen, dünya görüşü belli her türlü olaya CHP kanadından gelecek reaksiyonlar toplum tarafından az çok önceden tahmin edilebilir durumdaydı.

Kemal beyin genel başkanlığı ile birlikte CHP'nin yıllardır aşikar olan bir takım görüşleri birden yerini farklı bir ideolojiye bırakır oldu. Ne oldu da Onur Öymen'in Dersim çıkışı sonrasında CHP'den buz gibi soğuyan bazı çevreler şimdi tekrardan gözbebeği oldu? 

Kendi kanaatimce CHP'de ki ulusalcı taban da bu durumdan olddukça rahatsız ve seslerini duyuramamaktan şikayetçi.

CHP'nin ilkesel tutarsızlığına en büyük örnektir Dersim olayı. Sadece Dersim meselesi üzerinden bir partideki revizyon "Eksen Kayması" olarak yorumlanamaz. Fakat, bunun birçok örneği var ulusalcı kanadın parti içinde git gide azınlıkta kalmış olması, parti delegasyonunun tümüyle genel merkezin belirlediği isimlerden oluşması Eksen Kayması tabirinin içini fazlasıyla dolduruyor bence.

Emine Ülker Tarhan bu bahsettiğim ilkesel duruştan taviz verilmeye başlandığı, ulusalcı kanadın parti içinde pasifize edildiğini gördüğü için tepkisini dile getirmiş ve partiden yollarını ayırmış bir isimdi. 

Şu an aktif görevde olan milletvekili ve parti yürütme organlarında görevli ulusalcı kanada mensup birçok insan bu eksen kaymasından oldukça rahatsızlar. Fakat bunu açık açık dile getiren pek yok malesef.

Geçen kurultayda hakkını yemeyelim bi Muharrem İnce biraz dile getirdi, bu kurultay da ise Mustafa Balbay. Onlarda genel başkan adayı oldukları için olsa gerek.

Sezgin Tanrıkulu beyefendinin çatışmalarda ölen teröristlerin mezarını ziyaret ettiği görüntüleri izlerken büsbütün bir toplum olarak üzüldük, Yine aynı şekilde CHP'li vekillerin DHKP-C'nin canlı kalkanı olarak metropollerdeki eylemlerinde en ön safta olduğunu gördük. Bundan 10 yıl öncesine gitsek Baykal dönemine desek ki; bundan 10 yıl sonra CHP'li vekiller PKK'lı cenazelerin tabutunu tutacak kimse inanmazdı. 

Nitekim Deniz Baykal'a kurulan okyanus ötesi kirli kaset kumpasının nihai hedefi şimdi daha iyi anlaşılıyor. 7-8 yıl içinde bir parti nasıl bu denli revize edilir hep birlikte ülkece şahit olduk. 

 

Ha unutmadan, sürekli olarak cumhurbaşkanı Erdoğan'ı uslüp noktasında eleştirip, toplumu germekle ve kutuplaşmaya hizmet etmekle suçlayan Kemal bey bugünkü kurultay konuşmasında ağza aldığı cümleler de yukarıda örneklerini verdiğim "Eksen Kaymaları'' na örnek olabilecek türden.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');