• 06.05.2016
Ercan FARAS

Ercan FARAS

PROFİLİME SÖVENİN ÇAPI OLSA

Aydın Ünal’ın, benimde çok yerinde bulduğum bir tespiti, muhalefette Akparti’ye karşı yeni saldırı trendi başlattı. ‘Güçlü başbakan ile olmuyor, yeni başbakan düşük profilli biri olacak’ dedi Aydın bey ve muhalefet hemen bunun üzerine balıklama atladı.

     Bir yandan, hafif eleştirilerle birlikte Davutoğlu’nu koruma altına aldılar, diğer yandan daha güçlü bir şekilde henüz kim olduğu belli olmayan yeni başbakana ‘düşük profil’ sözü üzerinden saldırmaya başladılar.

     Akparti’nin yolunun başkanlık sistemi olduğunu, Erdoğan cumhurbaşkanlığına seçildiğinde umdukları, partinin dağılacağı tezlerinin tutmadığını ve Erdoğan’ın aynı güç ve ferasetle partinin başında ve lideri olduğunu, düşük profilli başbakan projesinin de bu yol ve duruma dair bir hamle olduğunu görmediklerini sanmam.

     Ancak daha önce de defalarca yazdığım gibi, muhalefet öyle aciz bir duruma düştü ki, artık iktidara oynamak ya da iktidardaki Tayyip Erdoğan’ı oradan düşürmek gibi bir güçlerinin olmadığını gördü ve planlarını daha dar kapsamlı bir muhalefet çerçevesinde, en azından Erdoğan’ın attığı adımlara engel olmak üzere revize etti.

     Düşünsenize, lider yoksunluğundan onlarca seçim kaybetmiş genel başkanlarının yerine tabanlarının desteğini alacak bir aday çıkaramayanlar, zaten bir lider var düşüncesiyle ikinci adamın lider vasıflarına sahip birisi olmasına gerek duymayan iktidar partisine, kendileri için utanç verici bir durum olması gereken ‘yeni başbakan düşük profilli olmalı’ tespiti üzerinden saldırıyor.

     Dediğim gibi, vaziyetlerinin ne kadar kötü olduğunu biliyorlar. Yapabileceklerinin sınırlı olduğunu da.  Bu yüzden aşağılık durumlarını daha da göz önüne çıkarmak pahasına, en azındanAkparti’nin başkanlık planlarına çomak sokarak, Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını engellemeye çalışıyorlar.

     Başarabilirler mi derseniz, çok zor. Çünkü Tayyip Erdoğan liderliğindeki Akparti, uzun vadeli stratejilerle ve akılcı politikalarla hedefine koşuyor. Ve Türkiye, artık planlı programlı bir şekilde yönetiliyor.

     Vazgeçtikleri değerlerimiz karşılığında bahşedilen iktidarın keyfini sürerken, bütün bu açılardan çok geride kalmış olan muhalefetin, bu şekilde hareket eden iktidarla mücadele etmesi çok zor. Artık bize muhalefet edenlerin ve mücadele ettiklerimizin, içerdeki muhalefetten çok daha ötesi olması ise kaçınılmaz.

     Vatanını seven herkesin mücadeleye bu minvalde bakması ve atılan adımları, yapılan açıklamaları bu açıdan değerlendirmesi gerekir. Öyle ki, hamleleri iyi okuyamazsak, bunun, açıklaması net olarak yapılamayan konular üzerinde zayıflık yaratması kaçınılmaz olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');