• 03.06.2016
Mustafa ÇAĞLAR

Mustafa ÇAĞLAR

HACAMATIN FAYDALARI

Hacamatın faydaları uzman tarafından yapılan hacamatın kişiye hiçbir zararı yoktur. Ancak hacamatı toplumumuz da bilinçli olan veya olmayan herkes yapmaya kalkışıyor. Bu da hacamat yaptıran kişilerin sağlıklarını tehlikeye atıyor ve  ciddi hasarlara yol açıyor. Hacamatın geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Özellikle peygamber efendimiz (S.A.V) bizzat kendisi hacamat yaptırmıştır. Hatta hacamat hakkında da pek çok da hadisi şerifi bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını paylaşmak gerekirse eğer:Müslim : İbnu Abbas der ki: “Resulullah (sav) Mi`rac gecesinde, hangi melek cemaatine rastladıysa; “hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!” derlerdi.”

Buhari: Hz. Peygamber (s.a.s) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)

İbn Mace: "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır. Hâfız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah'ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun

Hacamatın zararları

Hacamatın bilindik bir zararı olmamaktadır. Ancak uygulayacak olan kişinin uzmanlığı çok önemlidir. Aynı zamanda hacamat yaptırmak için ayın belli günleri vardır. Bu günlerde yapılan hacamatın daha etkili ve tesirliği olduğu söylenmektedir. Özellikle hacamatın faydası manevi olarak almak isteyen kişiler ilkbahar ve sonbahar mevsiminde hacamat olmalılardır. Sünnete göre hacamatın makbul olduğu faydalı günler hicri 17, 19 ve de 21 dir. Bir de hacamatın en etkili olduğu gün hicri takvime göre üçüncü hafta yapılanıdır. Bu hafta içerisinde ayın çekim gücü fazla olmaktadır. bazı hadislere göre pazartesi günü, Salı günü ve Perşembe günü hacamat yapılması, ayın içinde ise 17,19,21’nci günleri manevi anlamda en iyi olan günlerdir. Eğer kişi maneviyat için hacamat yaptıracak ise bu günleri beklemesi daha iyi olacaktır.

Hacamatın Faydaları

Hacamat tıkanık olan kılcal damarların açılmasında fayda sağlıyor bu da kişinin vücudunda birikmiş olan pis kanın atılmasını kolaylaştırıyor.
Kişiler görülen baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku sorunu gibi problemleri gideriyor.
Bayanlarda sık görülen adet düzensizliği ve adet döneminde görülen komplikasyonları gideriyor.
Basur, varis ve böbrek hastalıklarına iyi geliyor.
Çocuklarda asabiyet, huzursuzluk, huysuzluk ve sinirlik hallerine iyi geliyor.
Karaciğer ve dalak gibi organları uyarıyor.
Yüksek tansiyona iyi geliyor ve iç kanamayı da durduruyor.
Cilt problemlerine fayda sağlıyor, hayız kanının normal ölçülerde gelmesine sağlıyor ve hormon bozukluklarını gideriyor.
Safra kesesi, pankreas ve prostat hastalıklarına iyi geliyor.
Kansızlığa, bel tutulmasına ve boyun tutulması gibi sorunların giderilmesinde fayda sağlıyor.
Kronik kabızlık şikayeti olan ve idrar yolu enfeksiyonu sorunu olan kişilerin iyileşmesinde fayda sağlıyor.
Göz hastalıklarına ve saç dökülmesine fayda sağlıyor.
Çeşitli hastalıkları önlüyor ve kişilere adeta şifa saçıyor.
Zehirlenmelere iyi geliyor ve kişinin olası bir zehirlenme karşısında kafasından  hacamat olması öneriliyor.
Özellikle omuz kısımlarına yapılacak olan hacamat nefes darlığı sorununa, bronşite ve astım hastalığına iyi geliyor.
Migren ve şiddetli baş ağrısı çeken kişilerin başın arka kısmına hacamat yaptırmaları öneriliyor. Selam ve dua ile ...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');