• 06.02.2017
NADİR BEYAZYOL

NADİR BEYAZYOL

TÜRKİYE'DE SOSYAL MEDYA

İstatistiklere baktığımızda; ülkemizdeki 79.14 milyonluk nüfusun, 46.3 milyonunun internete bağlandığını görüyoruz. İnternet kullanıcılarının 42 milyonu aktif olarak sosyal medyada yer alırken, bu kullanıcıların 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazlardan ulaşıyor.   

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarına baktığımızda ilk sırada % 32 ile Facebook’un yer aldığını görüyoruz. Facebook’u % 24 ile WhatsApp, % 20 ile Facebook Messenger, % 17 ile Twitter, % 16 ile Instagram takip ederken, sıralama Google+, Skype, Linkedin, Viber ve Vine ile devam ediyor.   

Türkiye’deki internet kullanıcılarının % 77’si her gün online oluyor, % 16’sı ise haftada en az bir kez internete bağlanıyor. Web trafiğinin % 51’i diz üstü ve masaüstü bilgisayarlar, % 46’sı mobil cihazlar ve % 4’ü ise tabletler üzerinden gerçekleşiyor.

Sosyal medya artık ülkemizde kullanmayanın hemen hemen kalmadığı bir platform. Dolayısıyla her türlü şer odağının da algı operasyonlarını sürdürdüğü, yalan yanlış bilgilerle kendi fikirlerini başkalarına empoze etmeye çalıştığı bir yer haline geldi. Peki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kara propaganda platformu’ olarak nitelediği sosyal medyadaki kaynağı belli olmayan asılsız ve yalan haberlerden kendimizi nasıl koruyabiliriz? 

 

“Sosyal Medya ülkemizde kullanılmaya başlandığından beri insan hayatında birçok şey değişmeye başladı. Sosyal medyada var olan içerik kullanıcı tarafından oluşturulduğundan yaratıcılık önem kazanmaya başladı ve katılım gün geçtikte arttı. Gerçekler değil fikirler önem kazandı, objektif olmak değil içten olmak önemli hale geldi. Bunlarla birlikte kötü niyetli insanların fikirleri de ortaya çıktı. Olmayan bir olayı varmış gibi anlatmak veya karalama çalışmaları başlatmak isteyen bu kötü insanlar türedi. Gezi, 17-25 Aralık, 15 Temmuz Darbe girişimi gibi saldırılarla yıkamadıkları devletimizi Sosyal Medya'dan yaptıkları provokasyonlar ile yıkmak istediler…”  

 

“En yetkili ağızdan gelecekleri bekleyin”   “Sosyal medyada yayılan bir haber hakkında görüş bildirmeden önce olayın detaylarını araştırmak, konunun doğru olup olmadığını bilmek gerekli. Araştırmadan, doğru olup olmadığını bilmeden bir görüş bildirirseniz kötü niyetli bu insanların ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Günlerdir 'Tecavüz' manipülasyonları yapılıyor. Bu konu hakkında Adalet Bakanımız Sn. Bekir Bozdağ gerekli açıklamaları yapmasına rağmen şer odakları sosyal medyadan olayları manipüle etmeye devam ediyor. Sosyal Medyada yayılan bir krizde en yetkili ağızdan gelecek olan bilgiyi bekleyin.”  

 Kendinizi korumanın yolları;    Her zaman en yüksek gizlilik ayarlarını kullanın Sosyal medya’da paylaştıklarınıza dikkat edin Çocuklarınızın ve kendinizin sosyal ağlarda geçirdiği zamanı minimize edin Sosyal medyanın zararları hakkında çocuklarınızı bilgilendirin Her zaman doğru kaynaktan bilgi alın


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Yazara Ait Başka Makale Bulunamadı.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');