• 30.12.2015
Nazan ŞAHİNKOL

Nazan ŞAHİNKOL

BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM

 Yine bir Tokat özlemi düştü yüreğime. İçimdeki  bu özlem öylesine artıyor ki bir sevgiliye olan özleme dönüşüyor adeta. Özlemini duyduğum zaman Tokat’ ta yaşayan Ailem ve dostlarımla konuşarak bir nebze de olsa özlemimi azaltıyorum. Bu sefer siz değerli okuyucularıma Tokat’ı anlatmak geldi içimden. Tokat bir çok tarihi ve kültürel zenginliği özenle koruyarak günümüze kadar taşıyabilmiş ender şehirlerimizden biridir. Milattan önce dört bin yıllarından günümüze kadar bu topraklar üzerinde kurulmuş ve yaşamış bir çok medeniyetin izlerini bulmak mümkündür Tokat’ta. İstanbul ve Konya’dan sonra en çok tarihi eser zenginliğe sahip üçüncü ilimizdir Tokat, Roma, Bizans, Danişment, ilhanlı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma; hanlar, hamamlar, köprüler, camiler, yer altı şehirleri, antik kentler, bedestenler, tarihi konaklar kısacası aklınıza gelebilecek her türlü eserle karşılaşmak mümkündür, bu kültür şehrinin her karış toprağında.Sayısal olarak en çok, nitelik olarak da en güzel konaklar Tokat’tadır. Özellikle Zile ilçesinde tam üç bin adet tarihi konak sırt sırta vererek müthiş bir dayanışma içerisinde günümüze kadar varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Hele yedi yüz metrelik bir sokağın her bir köşesinde, her biri ayrı bir yüz yıla ait yedi ayrı eserin yer alması da oldukça ilginçtir.
 

 Doğal güzellikleri de bir ayrıcalık kazandırmaktadır. Tokata, Dünyadaki tüm mağaralarda bulunan oluşumların hepsine sahip, hatta hiç bir mağarada bulunmayan soğan sarkıtlarıyla muhteşem doğa harikası Ballıca mağarası, çam içi, topçam ve daha bir çok yaylası, almus baraj gölü, kuş cenneti kaz gölü, zinav gölü, kelkit çayı, tozanlı deresi, yeşil ırmak vadileri doyumsuz bir güzellik sergilemektedir.
 

 Tokat mutfağının o eşsiz lezzetinden  bahsetmeden geçemiyçem. Başta Tokat kebabı, cevizli çöreği, pekmezi, elbiseli sucuğu, çemeni, pastırması, keşkeği, batı, yağlısı, çökeleklisi, bacaklı çorbası ve daha bir çok yemeğini tatmak bile Tokat’a gelme nedeni olmalıdır. Hele yerli domates, biber ve patlıcanla yapılmış Tokat kebabının hayali bile iştahları kabartmaya yeter de artar bile.
 

 Taşhan’da Mehmet ustanın bir nakış inceliğinde özenle dövdüğü bakırlar, hüzün,sevgi, neşe başta olmak üzere yaşamdan doğan her türlü duygunun ustalıkla işlendiği Tokat baskısı yazmalarının albenisi Tokat insanının gönül güzelliğinin nişaneleridir.
 

 Şeftalisi, elması, kirazı, üzümü, şarabı bir başka zenginliğidir Tokat’ın, hatta kirazın ana vatanı Tokat olarak bilinir.
Hele bin yıllık giyim geleneğini günlük yaşamlarında da sürdüren insanların sıcaklığı,samimiyetliği sizleri tarihin derinliklerine ister istemez sürüklemeye yeter de artar bile.

 

 Bir de Tokat’a has türküler vardır, Her türlü sosyal olaylar ustalıkla yerleştirilmiştir türkülerin dizelerine. Özellikle Almus, Reşadiye yörelerinden doğan türküler çok farklı ve haz verici nağmeler olarak ulaşırlar dinleyicilerinin kulaklarına.Tokat insanlarının dürüstlüğünü gözler önüne seren güzel bir örnek paylaşmak isterim.
 

 Tozanlı vadisi adıyla anılan bir bölge vardır Tokat’ta. Vadi boyunca yerleşim yerleri ve köyler bulunur. Bu bölgede yaşayan insanlar köyden şehire inen minübüs şöförlerine şehirden çay, şeker v.s almaları için siparişte bulunup para verirler, Akşam vakti dönüşte şöför siparişte bulunan kişiyi göremezse eğer köy sapağında, aldıklarını hemen bırakırlar oracığa. Eğer para üstü artmışsa artan parayı da koyarlar getirdikleri poşetlerin üstüne. Paraların uçmaması için bir de taş koyarlar. Alınan siparişler ve taşın altındaki para günlerce de kalsa orda kimse dönüp bakmaz, günümüzde azalan dürüstlük sıcaklığını da bir Tokatta yaşayabilirsiniz.
 

 Evet sevgili okurlarım. Eğer ki üzerinde yaşadığımız bu toprakların kültürel zenginliğini merak edip, öğrenmek, incelemek istiyorsanız size tavsiyem Tokat’a gitmeniz olacaktır. Modern çağa hala inatla direnen atalarımızın yarattığı kültürü Tokat’ta rahatlıkla bulabilirsiniz. SELAMLARIMLA


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');