• 21.03.2016
Zuhal İZMİRLİOĞLU

Zuhal İZMİRLİOĞLU

ŞEHZADE MUSTAFA

Meded, meded bu cihânın yıkıldı bir yanı

Ecel celâlîleri aldı Mustafa Hân'ı.

Dolundu mihr-i cemâli, bozuldu erkânı,

Vebâle koydular âl ile Âl-i Osmân'ı.

Enîsi gâib erenler, celîsi ehl-i sefâ,

Ziyâde ide yaşım gibi rahmetin mevlâ.

İlâhi! Cennet-i firdevs ana durağ olsun,

Nizâm-ı âlem olan Pâdişah sağ olsun !    

 

Osmanlı Devleti’nin 10.Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han’ın, Mahidevran Sultan’dan olan en büyük Şehzadesi Mustafa’dır…

Mustafa,Kanuni’nin ilk çocuğu,ilk göz ağrısı ve en sevdiği oğlu olarak biliniyor.Tüm tarihçilerin,araştırmacıların da söylediği gibi dedesi Yavuz Sultan Selim Han’ın karekterini almış, cesur,akıllı ve bir o kadar da ahlaklı bir Şehzade.

Osmanlı sisteminde hangi şehzadenin ileride tahta çıkacağı önceden kararlaştırılamaz.

Kimse de kendisinden sonra birini varis gibi göstermez, gösterse de bunun herkesçe ve özellikle diğer hanedan mensuplarınca kabulü beklenmezdi.

Zira Osmanlı’da hükümdarlık kime Allah tarafından nasip edilmişse o tahta çıkardı. Benim  600 yıllık Devlet-i Aliyye’de en çok merak ettiğim acaba yaşasaydı,Osmanlı Devleti’nin akibeti ne olurdu diye düşündüren tek kişi Şehzade Mustafa’dır.

Çünkü o güne değin tehdit oluşabilir mantığı ile zaten bir çok şehzade boğdurtulmuş lakin Mustafa bu dünyadan göç ettiği gün olanlar,sonrasında yaşananlar,tarih boyunca bizleri acaba demekten öteye geçirmiyor,düşünün ölümünün  40. Gününde başlayıp günlerce devam eden yağmurların  Asithane’de yüzlerce evin sele kapılması göklerin bile ölümüne dayanamadığı şeklindeki yorumlara sebep olmuş,ayrıca kardeşi Şehzade Cihangir’in acıya dayanamayıp hastalanıp ölmesi,dönemin şairlerinin adına mersiyeler yazdığı yiğit Şehzade.

Tarihçiler bu olayda ikiye bölünmüş,kimi masumdu diyor kimi devlete isyan etti diyor.Bilinen bir gerçek var ki Mustafa’nın ölümünden itibaren geçen 463 sene zarfında hep en sevilen şehzade olarak anılması takdire şayandır..

Sözlerime Mustafa’yı eğiten hocası Sururi Efendi’nin sözleri ile veda ediyorum :

 ‘’ Cihan padişahı babası gibi adil, atası Sultan Selim gibi yavuz ve korkusuz, büyük atası Sultan Mehmet gibi zeki. Devlet-i Aliye'nin gördüğü en parlak şehzade.’’ (Sururi)

‘’ Evrende tek idi, bilgin idi, bayrak önde giden idi. Dine ve dinin gereklerine olan bağlılığı güçlü, inancı sağlam idi. Şeyhlerin sohbet arkadaşı, devlet büyüklerinin arkadaşı idi. Eli açıklığı ile cömert yaratılışlı idi. Yıldız gibi dünyanın gözü ve saygıdeğer idi. Vücudu görkemli ve heybetli idi.’’ (alıntı)

 

Sevgiyle kalın


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-70049528-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');